در کنار انسان هایی که همچون فرشتگان در مواقع بحران ها به هر ابزار و هر هنر و تخصصی که دارند به یاری بحران زدگان می شتابند، جمهوری اسلامی ایران دشمنان و البته به ظاهر دوستانی هم دارد که با رویکردهای متفاوت به تشدید بحران کمک می کنند

ایران و بحران ها؛ کبک ها و مگس ها و کرکس ها

هر کشوری قلمرو ئی دارد و طبیعتی و جمعیتی، ایران نیز مانند تمام کشورهای دنیا مستعد رخداد بحران ها و رویدادهاست. در ایران هم زله رخ می دهد، همچنان که در کشورهای دیگر مانند ژاپن و اندونزی و امثالهم نیز زله را حتی بسیار شدیدتر و مستمرتر از ایران تجربه می کنند؛ ایران نیز با بحران های طبیعی مانند سیل مواجه است ، همچنان که در ژاپن و آمریکا و خیلی از کشورهای دیگر نیز رخ می دهد و . این روایت درباره اکثر رویدادها و بحران ها، چه از جنس طبیعی و چه از جنس غیرطبیعی آن، صادق است. اما به نظر می رسد نحوه ی مواجهه با بحران ها در ایران از برخی جهات منحصر به فرد و اختصاصی است.

در کنار انسان هایی که همچون فرشتگانی در مواقع بحران ها، هم در میدان نظر <<واقع بین>> هستند و هم در میدان عمل، خالصانه و مخلصانه به هر ابزار و هر هنر و تخصصی که دارند به یاری بحران زدگان می شتابند و در این سیل اخیر نیز صحنه های شگفت انگیزی را از این فداکاری ها شاهد بودیم، اما جمهوری اسلامی ایران دشمنان و البته به ظاهر دوستانی با رهیافت ها و رویکردهای متفاوت دارد که در مواقع رخداد بحران نه تنها به حل معضل کمک نمی کنند و موجب نمی شوند که از این تهدید به عنوان فرصتی برای اصلاح برخی امور و پیشگیری حتی المقدور از بحران ها در آینده بهره برداری شود، بلکه خود به تشدید این بحران ها عمیقاً کمک می کنند.

این نوشتار برای توصیف گروه های حاضر در دسته ی دوم از تکنیک <<استعاره>> کمک می گیرد؛ قاعدتاً هدف از این استعاره ها اهانت به آنها نیست، بلکه صرفاً بهره گیری از آن برای توصیفی است که حتی المقدور ویژگی های یک طیف را برای مخاطب <<قریب به ذهن>> کنند.

دسته اول ظاهراً دوستان و مشفقان جمهوری اسلامی اند و احتمالاً بسیاری از آنها نیّت های خوبی هم دارند، اما مهمترین رسالتی که برای خود قائلند <<توجیه>> همه ی رویدادها و اتفاقات بر اساس منطق طبیعی است، گویی که هیچ وقت در هیچ کجای این مملکت، حتی در سطح بخشدار و دهدار هم خطا و گناهی رخ نمی دهد که حادثه تلخی را موجب شود! توجیه گرایان با خود می اندیشند اگر ما قبول کنیم که فلان بخشدار یا شهردار دست کم در بخشی از خسارت وارده از سیل مقصر بوده، در واقع تسلسل وار خود خدا را متهم کرده ایم! چرا که در جمهوری اسلامی بخشدار را فرماندار، فرماندار را استاندار و استاندار را هم دولتی منصوب می کند که حکمش را رهبر انقلاب تنفیذ کرده و ایشان هم که نائب عام امام زمان است و امام زمان هم از سوی خدا به امامت منصوب شده؛ لذا اگر بپذیریم بخشداری گناه کرده، خود خدا را زیر سوال برده ایم و یا دست کم به جمهوری اسلامی که حاصل خون صدها هزار شهید است جفا کرده ایم! لذا بهترین کار آن است که مانند <<کبک>> سر زیر برف کنیم و بگوییم هرچه رخداده قضا و قدر خداوندی بوده و هیچ خطایی و کاستی ای در هیچ سطحی در کار نبوده است!

در همین حادثه ی سیل پلدختر بسیاری از خانه هایی که در معرض سیل قرار گرفته و به آنها آسیب های جدی وارد شده، در بستری قرار گرفته که در گذشته ی نه چندان دور حریم رودخانه بوده است، اما پس از چند دهه خشکسالی، به این تصور که اینجا تا ابد خشک خواهد ماند مجوز ساخت و ساز داده شده و اینک سیل ویرانگری اکثر آن خانه ها را خراب کرده. وقتی با یکی از مسئولان شهری پلدختر صحبت کردیم، حرف و توجیه ایشان این بود که این منطقه سالهاست دیگر حریم رودخانه محسوب نمی شود بلکه از فلان دیوار سنگی که توسط مسئولان شهری ساخته شده به آن سو حریم رودخانه است و این سو دیگر اینگونه نیست! به ایشان گفتیم حالا شما در وسط رودخانه ی سابق دیوار کشیدید و گفتید آنطرف رودخانه است و اینطرف نیست، آیا مطمئن هستید رودخانه هم از شما اینقدر حرف شنوی دارد که دیگر تا ابد این سمت خودش را رودخانه محسوب نکند یا خیر؟!

بدتر اینکه وقتی باز از ایشان پرسیدیم انشاءالله از این پس دیگر در این شاهد هیچ خانه ای نخواهیم بود و همگی به بخشی که هیچگاه در تاریخ، رودخانه نبوده منتقل خواهد شد؟ همان مسئول پاسخ داد به خانه هایی که آسیب جدی ای دیده اند اصلاً مجوز ساخت در آن نقطه نخواهیم داد، بلکه زمینی در بخش دیگری از شهر می دهیم ولی آن بخش که خسارت خیلی جزئی دیده یا اصلاً ندیده مشکلی ندارد و همانجا می ماند! وقتی دلیل را پرسیدیم گفت: بر اساس نظر کارشناسان ما، دوره ی بازگشت این سیل 2000 ساله است؛ یعنی تا 2هزار سال دیگر در این منطقه شاهد چنین سیلی نخواهیم بود! به ایشان باید گفت کارشناسان شما که 2000 سال را اینطور دقیق پیشگویی می کنند، چطور دو ماه پیش همین سیل اخیر را در این حدّ پیش بینی نکردند؟!!

مشخص است که چنین مسئولانی در افزایش خسارت بحران ها می توانند مقصر باشند! یا آن مسئولی که مسیل سیلاب در دروازه قرآن شیراز را تبدیل به جاده کرده، اگر مقصر نیست پس چیست؟ و یا آن مقامی که با عدم لایروبی رودخانه ها در گلستان، دست کم در بخشی از حادثه مقصر بوده، تکلیفش چیست؟ اینکه نقد را چه <<زمانی>> و با چه <<روشی>> باید گفت و به آسیب شناسی چه زمانی و چگونه باید پرداخت، بخشی از درایت و جزئی از <<قول سدید>> است، اما عده ای به هر حال معتقدند که اساساً همه چیز را به قضا و قدر طبیعی متصل و با آن توجیه کردن، بسیار برای جمهوری اسلامی کم هزینه تر است تا اینکه گناه یک مسئولی را هم بپذیریم و به آن رسیدگی کنیم! اینها احتمالاً متوجه نیستند که از این طریق بیش و پیش از آنکه جمهوری اسلامی را تبرئه کنند، خود خدا را بیشتر متهم می کنند! درحالیکه خداوند می فرماید: "ما أَصابَكَ مِن حَسَنَةٍ فَمِنَ اللَّهِ ۖ وَما أَصابَكَ مِن سَيِّئَةٍ فَمِن نَفسِكَ"(سوره مبارکه النساء آیه 79) (آنچه از نیکیها به تو می رسد، از طرف خداست؛ و آنچه از بدی به تو می رسد، از سوی خود توست)

دسته دوم، ویژگی اصلی شان ارتزاق از بحران به سود منافع شخصی و یا جناحی است. اینها همچون <<مگس>> که یک زخم را منبع خوبی برای تغذیه می بیند، بر روی آن می نیشنند و بی آنکه دغدغه اصلی شان کمک به حل مسئله و رفع آلام بحران زدگان باشد، درصدد بافتن کلاهی از این پشم اند. این منفعت، وماً مادّی یا ی هم نیست؛ شهرت طلبی و یا انتقام جویی و یا پرده دری نیز جزئی از این منفعت طلبی می تواند محسوب شود؛ برای این گروه <<دروغ >>گفتن و یا آگراندیسمان و کوچک نمایی ها و بزرگ نمایی های مصلحتی کاملاً مباح است. مثلاً فردی که همه ی دغدغه و همتش طی این روزها چه در گلستان و چه در لرستان و حتی خوزستان این است که با دروغ شاخداری اینطور وانمود کند که سپاه سدّ کوچکی را در بالادست لرستان منفجر کرده تا پلدختر و شهرها و روستاهای بالا و پایینش را آب ببرد، چه تفاوتی از نظر بیولوژیکی با ماهیت یک مگس دارد که از زخم ارتزاق می کند؟ و یا آنچنان که گزارش شده، برخی وهابیون که در خوزستان به سراغ مردم رفته و شیعه بودنشان را عامل بحران می دانند! در حالی که کشورِ پدرجّد وهابیت را همین چند ماه پیش سیل بزرگی دربرگرفت!

یا آن سلبریتی منفعت طلبی که از این فرصت برای پرده دری استفاده می کند و یا انتقامش را از سیستم می گیرد و یا هشتگی می زند تا نیّت های ارزشی و معنوی جهادگران را منتفی کند و دوگانه ی #حب _الایران - #حب_الحسین بسازد؛ چه نیّتی غیر از بهره گیری فردی از بدبختی یک جمع دارد؟

دسته سوم اما <<کرکس ها>> هستند؛ کرکس ها با مگس ها در آگراندیسمان و دروغگویی و . مشترکند اما موضع روشنتر و بالاتری دارند؛ آنها در همه ی این بحران ها اولین نتیجه گیریشان این است که هربلایی که رخ می دهد، عامل اول و آخرش خود جمهوری اسلامی است؛ یعنی حتی خود زله را هم جمهوری اسلامی می سازد تا مردمش را بکشد و ابرها را هم بارور می کند تا مردمش را آب ببرد؛ یا دست کم نفس حضور جمهوری اسلامی باعث شده که طبیعت هم با ملت ایران بجنگند! اینها از نظر تفکر شبیه کبک ها و از نظر عمل دقیقاً عکس آنها هستند؛ اینها می گویند حتی اگر یک دهیار هم در جایی اشتباه کرد، باید گفت اصل جمهوری اسلامی زیر سوال است!

مثلاً در همین سیل اخیر، در استدلالی احمقانه عنوان شد علت اصلی سیل و مرگ جمعی از هموطنان این بوده است که مردم ایران 22 بهمن شعار مرگ بر آمریکا سر می دهند! این استدلال آنقدر احمقانه است که برایش ماه ها می توان طنز ساخت و خندید؛ چه آنکه نمونه هایی از طنزهای مبتکرانه در این باره را طی هفته های قبل شاهد بودیم؛ مثلاً طوفان مهیبی که چند ماه پیش در کالیفرنیا رخ داد هم احتمالاً به این دلیل بوده که خود آمریکایی ها هم دست کم یک روز در سال شعار <<مرگ بر خودمان>> سر می دهند! یا مردم ژاپن که زله و سیل بسیار وحشتناک تری تجربه کردند، کجا شعار مرگ بر آمریکا می دادند و قس علی هذا!

به هر تقدیر، هر بحرانی مصیبتی است و طبیعتاً قلب هر انسانی را رنجور می کند، اما خرد حکم می کند که از هر بحران و تهدیدی فرصتی برای اصلاح امور و پیشگیری در آینده ساخت؛ مثلاً مسئولان کم کار را از مسئولان کاربلد و فداکار بازشناخت و کم کاران و مقصران را به گونه ای تنبیه کرد که افراد کارنابلد و غیرمتخصص از این پس کمتر جرات کنند مسئولیت های سنگین را پذیرفته و صرفاً از مواهب آن استفاده کنند و سفرهای خارجی بروند؛ امّا این سه دسته ی کبک ها و مگس ها و کرکس ها معمولاً در ایران فضایی را تولید می کنند که از یک سو بسیاری از ظرفیت ها و پتانسیل ها صرف چنین فرسایش هایی می شود و ثانیاً امکان تولید فرصت از این تهدیدات، کاهش یابد.

رسیدن به هدف با هر وسیله ای؟

چرا عده ای عاشق بدل هسنتد

ما در چه نقطه ای در روز عاشورا هستیم

ها ,بحران ,هم ,سیل ,جمهوری ,اسلامی ,جمهوری اسلامی ,از این ,و یا ,است که ,بحران ها ,اسلامی ایران دشمنان ,جمهوری اسلامی ایران ,یاری بحران زدگان

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

phonevoip nimarc appreview1 lilimah provartheso cryptoyab fanuesrayaneh bazarinterneti soheilcomputer dadgah