پیرامون نشست خبری روز گذشته معاون وزیر امور خارجه و سخنگوی سازمان انرژی اتمی که بدون اعلام سطح افزایش غنی سازی اورانیوم توسط ایران پایان یافت با دکتر فریدون عباسی گفت وگو کرده ایم. رئیس سابق سازمان انرژی اتمی معتقد است طرف های مقابل ما بین خودشان اظهار می کنند که ایران بلوف می زند و به همین خاطر می شود فشار بیشتری به ایران آورد.
***
حضرتعالی در مصاحبه با <<وطن امروز>> بر شروع غنی سازی 20 درصد تاکید داشتید، با این حال سخنگوی سازمان انرژی اتمی دیروز در نشست مطبوعاتی گفت فعلا رسیدن به غنای مورد نیاز برای تامین سوخت رآکتور تهران (20 درصد) در دستورکار نیست. نظر شما در این باره چیست؟
همانطور که گفتم ما باید به سطح قبلی غنی سازی برگردیم. نتیجه کار خبط و اشتباهی که در این چند سال در کشور صورت گرفته این است که کشور از ذخیره اورانیوم غنی شده در حد 10 سالUF6 پر شده است.
لازم است که ما در سطح بالاتری به تقابل بپردازیم.
درست است که در حال حاضر ما نیازی به سوخت 20 درصد نداریم ولی باید اورانیوم غنی شده 20 درصد به صورت UF6 تبدیل به U3O8 ، 20 درصد شود و آن به صفحات سوخت و بعد آن صفحات به مجتمع یا بسته سوخت تبدیل شود. در حال حاضر چون در دولت دهم پیش بینی های لازم صورت گرفت و اورانیوم به میزان کافی غنی و تولید شد، می شود گفت که بسته های سوخت برای این حد کارکردن رآکتور تهران کافی است، البته اطلاعات بنده به روز نیست و ما به حرف های مقامات کشور استناد می کنیم. اگر چنین مطلبی صحت داشته باشد این همان سوختی است که از قبل موجود بوده است. موضوعی که بنده در گفت وگو با <<وطن امروز>> گفتم این بود که بهتر است فردو راه اندازی و UF6 20 درصد ذخیره شود، نه اینکه به کیک زرد 20 درصد تبدیل کنیم. نکته اصلی این است که اگر شما بخواهید با انجام ندادن تعهدات طرف مقابل مقابله کنید باید در حدی با او برخورد کنید که او احساس کند باید بیاید و حقوق شما را ادا کند. ولی در حد سطح پایین آن هم به این صورت که سطح غنی سازی را بالا ببریم ولی عدد را اعلام نکنیم می شود گفت که این کار بیشتر آماده سازی شرایط داخلی و افکار عمومی برای سفیدنمایی اروپایی هاست. یک جریان فکری در داخل کشور ما هست که می خواهد اروپا را سفید نشان بدهد ولی اروپا اینقدر سفید و بی خطر نیست. اروپایی ها تا حد زیادی با آمریکا همراه هستند و به عنوان یک سوپاپ اطمینان برای آمریکایی ها عمل می کنند. اروپا همانند سال های 82 تا 84 که اتفاقا شخص آقای و تیم همراه او مذاکره و عقب نشینی کردند و دستاوردی جز قطعنامه های شورای حکام آژانس که منجر به صدور قطعنامه های شورای امنیت شد نداشتند، الان هم همان روش را دنبال می کند، زیرا از طرف ایران پیام مماشات و عقب نشینی صادر می شود.
اینکه موضوع کاهش تعهدات هسته ای ایران به صورت اولتیماتوم و ضرب الاجل در دنیا مطرح و سپس در موعد مقرر، درصد افزایش سطح غنی سازی اعلام نشود، توسط طرف های مقابل ایران تعبیر به بلوف نمی شود؟
نظر بنده همین است. یعنی طرف های مقابل ما بین خودشان اظهار می کنند که ایران بلوف می زند و به همین خاطر می شود فشار بیشتری به ایران آورد. تحلیل آنها این است که ایران با این سیگنال هایی که می فرستد نیاز به مذاکره دارد و پای میز مذاکره می آید ولی آنها می خواهند از ما امتیاز گرفته و امتیازی به ایران ندهند. آمریکایی ها هم همینطورند. آمریکا به مرزهای اقتصادی ایران و پیشروی کرده و از بانک گرفته تا نفت و کشتیرانی ایران را تحریم کرده است اما می گوید بیایید مذاکره کنیم. طبیعتا وقتی ما بخواهیم مذاکره کنیم باید دست های مان بالا باشد در غیر این صورت که نمی شود مذاکره کرد. احسنت به مقام معظم رهبری که مقابل مماشات محکم ایستادند و در حقیقت قهرمان ملی ما شخص ایشان هستند، نه کسانی که صرفا عنوان قهرمان هسته ای را یدک می کشند و برای خودشان پیام تبریک می فرستند.
فرمودید که مواد مورد نیاز رآکتور تهران در دولت دهم تهیه و تولید شده بود؟
بله! غنی سازی 20 درصد همان موقع انجام شد و به نتیجه رسید و همان متخصصان توانستند این موضوع را با کمک متخصصان بخش های مکانیک پیش ببرند، یعنی بخش غنی سازی کار خودش را انجام داد و بخش سوخت هم کار خود را. بویژه در حوزه مکانیک جامدات موفق شدند صفحات سوخت را به شکل استاندارد و به تعداد زیاد تولید کنند.

رسیدن به هدف با هر وسیله ای؟

چرا عده ای عاشق بدل هسنتد

ما در چه نقطه ای در روز عاشورا هستیم

های ,غنی ,درصد ,سازی ,سوخت ,سطح ,20 درصد ,غنی سازی ,است که ,و به ,می شود ,سخنگوی سازمان انرژی

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

modernghafaseh creaccesversring ordme0016 frectaleryc ehsan2018 alminia900 iransecuritycctv clinicsurgery konkoorbartar h-s-kahnooj