جنگ ها همواره یادآور تراژدی های بزرگ انسانی بوده اند.

هر بار در کره خاکی جنگی روی می دهد ذهن ها به ناگاه

در تاریخ سیر می کند و جنگ های خانمان سوز دیگر را

مرور می کند. گویا داستان خونخواران تاریخ پایانی ندارد.


زمانی آتیلا از قوم هون را خونخوار می نامیدند. آتیلا در زمان فرمانروایی اش در اروپا یکی از مخوف ترین دشمنان امپراتوری های روم غربی و شرقی بود. رومیان به او لقب تازیانه خداوند داده بودند و به او باج می دادند تا کاری به کار رم نداشته باشد. آتیلا حتی به برادر خودش هم رحم نکرد و برای قدرت او را کشت. او رهبر 500 هزار جنگجوی به خون تشنه بربر بود و با حملاتش به شرق امپراطوری روم مردم آن جا را فقط برای طلا بدون هیچ رحمی
قتل عام کرد. می گویند از کشتارهای او رود خون جاری می شده است. منابع تاریخی می گویند که آتیلا بعد از کشتن سربازان، به قتل ن و کودکان می پرداخت. اما آتیلا آخرین آدمکش تاریخ نبود. چنگیزخان مغول را هم به عنوان خونریزترین فرد تاریخ می شناسند. حدود 7 قرن بعد یعنی در قرن 12 میلادی چنگیزخان 40 میلیون نفر را به قتل رساند. وی در حمله به ایران شهرهای بسیاری را نابود و شمار زیادی از مردم را به قتل رساند. آدولف هیتلر رهبر آلمان نازی نیز در لیست جنایتکار ترین افراد دنیا قرار دارد. آدولف هیتلر به عنوان یک شخصیت بی رحم تاریخ که مرگ میلیون ها نفر را رقم زد شناخته می شود. وی با جاه طلبی های دیوانه وار خود دنیا را به جنگی خانمانسوز کشاند. همه او را مسئول شروع جنگ جهانی دوم می دانند. در این جنگ بین 50 تا 85 میلیون نفر کشته شدند. این جنگ خونین ترین جنگ تاریخ بشریت از زمان حضرت آدم تا به امروز محسوب می شود و در حدود 2.5 درصد از ساکنان کره زمین در این جنگ کشته شدند. جوزف استالین نیز ازجمله حاکمان بی رحم تاریخ محسوب می شود. او از سال ۱۹۲۲ تا ۱۹۵۳ در شوروی حکومت می کرد و در این سه دهه یک دیکتاتوری کامل بر پا کرده بود. بیش از ۲۰ میلیون انسان توسط او کشته یا اینکه تبعید شدند.
این تنها بخشی از فهرست خونریزترین رهبران تاریخ است. اما این داستان همچنان ادامه دارد و نسل جنایتکارهای تاریخ نه تنها منقرض نشده بلکه مدرن تر و پیشرفته تر از نسخه های قبلی هستند. اگر زمانی آتیلای خونخوار با ظاهری وحشی به کشتار مردم می پرداخت امروزه خونخواران کت و شلوارپوشی وجود دارند که با ظاهری زیبا و با رایحه عطرهای فرانسوی مردم را به خاک و خون می کشند. برخلاف جنگ های دوران کهن که معمولا سربازان قربانیان اصلی این جنگ ها بودند در دوران مدرن کودکان و ن به عنوان آسیب پذیرترین قشر هر جامعه ای محسوب می شوند چرا که به شدت در برابر هرگونه حادثه ای ضعیف و آسیب پذیر هستند.
محمد بن سلمان ولیعهد سعودی و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی اکنون دو تن از این افراد هستند که لقب <<کودک کش>> حقیقتا به درستی به آنها داده شده است. اخیرا سازمان ملل، اسرائیل و عربستان را در صدر لیست کودکشی معرفی کرد. کشتن کودکان را شاید بتوان آخرین مرحله قساوت و وحشیگیری دانست. چرا که حتی قاتل ها و خلافکارهای حرفه ای نیز از کشتن کودکان ابا داشته و این کار را به سختی انجام می دهند. اما اسرائیلِ تحت زعامت نتانیاهو و عربستان تحت مدیریت بن سلمان نشان داده اند به این مرحله از قساوت رسیده اند. وزارت اطلاع رسانی فلسطین در کرانه باختری طی گزارشی تاکید کرده که نظامیان رژیم صهیونیستی از 28 سپتامبر 2000 ( انتفاضه الاقصی) تا اواخر ماه آوریل سال جاری بیش از سه هزار کودک فلسطینی را به شهادت رسانده اند. در این مدت بیش از 13 هزار کودک دیگر به ضرب گلوله نظامیان اسرائیلی زخمی شده و بیش از 12 هزار کودک هم اسیر شده اند که تا این لحظه نیز 300 نفر از آنها همچنان در بند اسارت هستند.
جنگ یمن نیز به یکی از بزرگ ترین تراژدی ها برای کودکان تبدیل شده است. این جنگ که در سال 1394 با عربستان و امارات به یمن شروع شده و همچنان ادامه دارد به روش های مختلف باعث مرگ کودکان یمنی شده است. شدت حملات ائتلاف سعودی در کنار محاصره مردم یمن باعث شده است تا گرسنگی و قحطی شدیدی در یمن روی دهد. شدت حملات باعث شده تا بيش از 22 ميليون يمني يعني سه نفر از هر چهار نفر به کمک های فوري نيازمند باشند. در اين ميان کودکان وضعيت به مراتب بدتري دارند. 11 ميليون کودک يمني در وضعيت فشار جسمي و روحي زندگي می کنند. کودکان يمني با تهديد سه گانه گرسنگي، بيماري و بمب مواجه هستند. از هر 1000 کودک 42 نفر قبل از رسيدن به 5 سالگي می میرند و 23درصد کودکان به کار مشغول هستند. بر اساس يک برآورد، در هر شبانه روز 150 کودک يمني می میرند و حدود 400 هزار کودک نيز با سوءتغذیه حاد مواجه هستند. تخريب زیرساخت های يمن نيز باعث شده 14 ميليون و 500 هزار نفر ازجمله 8 ميليون کودک به آب بهداشتي دسترسي نداشته باشند. رومه گاردین اعلام کرده که بیش از 85 هزار کودک یمنی قربانی این جنگ شده اند. یونیسف نیز اخیرا در گزارشی ضمن هشدار درباره اوضاع غیرنظامیان در یمن گفته هر 2 ساعت یک مادر و 6 نوزاد یمنی به دلیل شرایط وخیم حاکم بر این کشور جان خود را از دست می دهند. وزارت بهداشت یمن نیز در گزارشی به حجم گسترده فاجعه ای که حملات ائتلاف به سرکردگی سعودی برای یمن به وجود آورده اشاره و اعلام کرده که به دلیل سوء تغذیه در این کشور فقیر غرب آسیا هر 10 دقیقه یک کودک یمنی جان خود را از دست می دهد.
ذکر تنها گوشه ای از جنایت های نتانیاهو و بن سلمان به خوبی این دو را در ادامه لیست جنایتکارهای تاریخ قرار می دهد. البته این دو تنها درصد کمی از جنایتکاران معاصر هستند و در کشورهای مختلف نسخه های چه بسا قوی تری از این دو نیز وجود داشته باشد که در آدمکشی بسیار وحشیانه عمل می کنند.
گویا آتیلاها و چنگیزها هیچ گاه در تاریخ پایانی ندارند و نسل آنها به شکل های مختلفی همچنان تکثیر می شوند. دیدن تصاویر کودکان یمنی و فلسطینی در حالی که قربانی آتیلاهای زمان شده اند تاریخ قساوت و وحشی گری در طول زمان را در اذهان زنده نگه می دارد.

رسیدن به هدف با هر وسیله ای؟

چرا عده ای عاشق بدل هسنتد

ما در چه نقطه ای در روز عاشورا هستیم

های ,تاریخ ,جنگ ,کودک ,کودکان ,نیز ,این جنگ ,را به ,شده است ,هزار کودک ,بیش از

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

chakavakava aliinformation888 tahochmucin micikargue frektalescib minugraphic moshkabadi mastermovie mohammad72 commaxservice